Banksy

Банкси (англ. Banksy) — псевдонім скандально відомого англійського андеграундного художника графіті, «арт-терориста» і політичного активіста, чия особистість не встановлена. Навколо його біографії та справжнього імені ведеться багато суперечок. Згідно з найпоширенішими версіями його справжнє ім’я Роберт або Робін Бенкс.

Вважається, що Бенксі народився в 1974 році в англійському місті Брістолі. В кінці 90-х років він став займатися графіті і досить довгий час діяв як звичайний райтер (графіті-художник), але з часом його малюнки ставали все масштабніше, а йти від поліції йому ставало все складніше. Одного разу, ховаючись від англійських поліцейських, Бенксі вирішив почати користуватися трафаретами, щоб економити час.

Восени 2006 року в декількох лондонських магазинах він непомітно замінив диски з альбомом співачки Періс Хілтон на диски з сорокахвилинною піснею свого друга Danger Mouse і власними малюнками.

Завдяки таланту художника і гостросоціальної тематики своїх малюнків, Бенксі швидко знайшов популярність спочатку в Англії, а потім і в усьому світі. Найдивовижніше, що він досі зберігає анонімність і ховається від поліції.

У фільмі «Дитя людське» можна побачити деякі роботи Бенксі, включаючи зображення двох цілуються констеблів. Цей же малюнок послужив джерелом натхнення для фотографії» Ера милосердя «російської арт-групи»Сині носи».

У 2010 році Бенксі взяв участь у Берлінському міжнародному кінофестивалі Берлінале зі своїм фільмом » вихід через сувенірну крамницю»/«Exit Through the Gift Shop», пройшовши інкогніто по червоній доріжці фестивалю. Музичній групі «Exit Through the Gift Shop», чия назва Бенксі використовував для свого кінодебюту, художник в якості компенсації подарував одну зі своїх робіт. Фільм номінований Американською кіноакадемією на премію «Оскар»-2011 в категорії «Кращий документальний повнометражний фільм».

У січні 2011 року в Інтернеті з’явилися повідомлення про те, що на eBay був виставлений незвичайний лот — клаптик паперу з написаним на ній справжнім ім’ям Бенксі. Продавець-американець, що ховається під псевдонімом jaybuysthings. В описі лота він написав наступне: «Якщо ви виграєте цей аукціон, я вишлю вам поштою клаптик паперу зі справжнім ім’ям Бенксі. Я розкрив його особистість, звіряючи дані про продажі його робіт з податковими записами. Більше деталей Я не розкрию. Переможець аукціону буде єдиною в світі людиною, з якою я коли-небудь поділюся цією інформацією. На папері буде вказано тільки ім’я і ні слова більше. Я даю вам 100% гарантію, що це найбільш ймовірне ім’я Бенксі. Попередній аукціон був закритий самим eBay через те, що я продавав щось «нематеріальне». Тепер це фізичний об’єкт». Стартова ціна лота була 3000 доларів США. Після 38 ставки вона досягла $ 999 999. На даний момент лот видалений з невідомої причини. У ЗМІ також висловлювалися припущення про те, що цей лот виставив сам Бенксі або його спільник.